Historia marki Hyundai – najciekawsze fakty

0
456

Miłośnicy motoryzacji obudzeni w środku nocy bez wahania wymienią swoje ulubione modele aut i ich parametry. Są jednak producenci samochodów, którzy prócz premier kolejnych modeli, mają więcej do zaoferowania – ciekawą historię rozwoju marki. Tym właśnie wyróżnia się Hyundai. Poznaj najciekawsze fakty na temat koreańskiego przedsiębiorstwa.

Początki działalności firmy Hyundai

Firma Hyundai Engeenering and Construction powstała w 1947 roku z inicjatywy Chung Ju-Younga. Przedsiębiorstwo zajmowało się wówczas budownictwem i było jednym z największych tego typu biznesów w Korei Południowej. Motoryzacyjna przygoda firmy zaczęła się w 1967 roku, gdy z przedsiębiorstwa została wyłoniona spółka Hyundai Motor Company.

Nazwa Hyundai to zlepek dwóch koreańskich słów oznaczających „nowoczesny” oraz „era/pokolenie”, można ją więc tłumaczyć jako „era nowoczesności”. Firma miała niewątpliwy wpływ na losy Korei Południowej. Od początków swojego istnienia przedsiębiorstwo zajmowało się realizacją kontraktów rządowych, budową dużej części infrastruktury transportowej oraz wsparciem kraju w trakcie jego wyzwolenia.

Obecnie Hyundai to największy producent samochodów na świecie, rocznie wytwarza ponad 1,5 miliona aut. Początkowo firma wytwarzała jednak auta na licencji. Pierwszym modelem fabryki był Hyundai Cortina, powstały we współpracy z Ford Motor Company. Na pierwsze niezależne auto marki Hyundai trzeba było poczekać do 1974, w którym to zaprezentowano po raz pierwszy model Pony, produkowany od 1975 roku.

Pony pierwszy samodzielny samochód marki

Po sukcesie pierwszego modelu Hyundai Cortina zrealizowanego we współpracy z Ford Motor Company, przyszedł czas na samodzielny model firmy. To Hyundai Pony, który powstał w trakcie kadencji George’a Turnbulla, wcześniej zajmującego pozycję Dyrektora Zarządzającego w Austin Morris, przedsiębiorstwa znanego z produkcji Mini czy Mini Coopera. Jego zespół złożony między innymi z projektanta nadwozia, dwóch inżynierów produkcji, dwóch projektantów podwozia oraz inżyniera odpowiedzialnego za testy, wspólnie stworzył model Pony.

Pony po koreańsku nazywane było „kukmincha”, co oznacza po prostu „samochód dla ludzi”. Kompaktowe auto z napędem na tylne koła było pierwszym samochodem produkowanym seryjnie w Korei Południowej. Szybko stał się topowym modelem auta marki Hyundai.

Rozwój i ekspansja międzynarodowa

To dzięki Pony Hyundai mógł złapać wiatr w żagle i rozpocząć ekspansję zagraniczną. Już w rok od startu regularnej produkcji, Pony zaczęło być eksportowane do Argentyny, Chile, Egiptu i Kolumbii. W kolejnych latach model trafił do Europy – początkowo do Belgii i Holandii, wkrótce także do Grecji. Auto spotkało się z tak dobrym przyjęciem, że już w 1982 roku został zaprezentowany następca Pony, Pony II, a w 1985 Pony III. Trzecia odsłona pojazdu trafiła także do Polski. Od tego czasu modele Hyundai cieszą się niesłabnącą popularnością w naszym kraju, a więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: nawrot.hyundai.pl.

Inwestycje w jakość i nowe technologie

Hyundai to przedsiębiorstwo, które nie ustaje w rozwoju. Oprócz premier coraz to nowszych, doskonalszych odsłon samochodów osobowych, firma inwestuje w jakość i rozwój nowych technologii. Już w latach 90 XX wieku w Niemczech powstało centrum rozwojowo-badawcze, którego celem jest monitorowanie rozwoju technologii w Europie. Również w latach 90 przedsiębiorstwo rozpoczęło pracę nad opracowaniem aut elektrycznych oraz hybrydowych. Pierwszy prototyp samochodu elektrycznego był zaprezentowany już w 1991 roku.

Lata 2000 to czas na zmianę wizerunku marki Hyundai. To wtedy powstało Europejskie Centrum Projektowe, Centrum Techniczne Hyundai Motor Europe oraz Centrum Projektowe. Początek XXI wieku to również moment premiery pierwszych modeli z segmentu SUV, które szybko zostały pokochane przez Amerykanów. Obecnie Hyundai słynie z wielu wyjątkowych modeli, solidnych konstrukcji silników oraz nowoczesnego designu.