Jak wybrać samochód rodzinny?

0
443

Samochody rodzinne nie zachwycają zawrotną prędkością ani wyjątkowym sportowym wyglądem. Najważniejsze w nich jest jednak to, że każda podróż rodzinna jest komfortowa i bezpieczna. Wsiadając do funkcjonalnego rodzinnego samochodu, można poczuć się jak w domu, a przydatne dodatki zdecydowanie umilają drogę. W co powinien być wyposażony samochód rodzinny i jaki model warto wybrać?

Wybierz optymalną wielkość samochodu

Wielkość samochodu rodzinnego zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb i liczby członków rodziny. Jeśli pojazd jest wykorzystywany tylko do wyjazdów w najbliższe okolice, a w rodzinie jest tylko jedno dziecko, wystarczy wybrać kompaktowy model. Tego typu samochód świetnie sprawdzi się w miejskiej dżungli, a jednocześnie doskonale wpasuje się w otoczenie wiejskich dróg. Dla miłośników większych aut lub rodzin, które potrzebują dużego bagażnika i dodatkowego miejsca z tyłu, przeznaczone są samochody segmentu D.

Jeśli jednak w rodzinie znajduje się więcej niż troje dzieci, niezbędne będzie auto w rozmiarze XXL. Będzie to pojazd, który pomieści wszystkich członków rodziny i zapewni im wyjątkowo komfortową podróż, niezależnie od jej długości. 7–osobowe samochody to typowe modele rodzinne dopasowane do ich potrzeb, posiadające na tyle dużo miejsca w bagażniku, że znajdzie się przestrzeń na wszystkie bagaże.

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o samochody rodzinne, to bezpieczeństwo stanowi kwestię priorytetową. Najważniejszą częścią pojazdu są, więc poduszki i kurtyny bezpieczeństwa, strefy kontrolowanego zgniotu, anatomiczne zagłówki czy specjalne systemy montażu fotelików dziecięcych. Warto jednak pamiętać, że poza łagodzeniem skutków wypadków, lepiej zadbać o zapobieganie im. Producenci nowoczesnych samochodów z roku na rok dążą, więc do zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów. Poza standardowymi układami, ABS, ASR i ESP na pokładzie pojazdów znajdują się także aktywne tempomaty, systemy rozpoznawania zagrożeń, czujniki martwego pola i kontrola toru jazdy. Przy wyborze samochodu rodzinnego, warto, więc zwrócić uwagę na tego typu udogodnienia zapewniające bezpieczeństwo.

Rozwiązania technologiczne zwiększające komfort jazdy

Samochody rodzinne powinny być wyposażone w wiele różnych rozwiązań technologicznych, które znacznie wpływają na komfort i wygodę podróży. Przykładowo, przydatne będą rolety przyciemniane oraz składane stoliki na oparciach foteli przednich, gdzie dzieci będą mogły rysować i jeść. W nowoczesnych pojazdach coraz częściej spotyka się także system Park Assist, który automatycznie wspomaga parkowanie i nawet na zatłoczonych parkingach pozwala znaleźć dogodne miejsce. Praktycznie wszystkie samochody rodzinne posiadają również wyciągane schowki na kubki, aby zmniejszyć ryzyko rozlania napoju na tapicerkę lub dywaniki.

Propozycje samochodów rodzinnych od Volkswagen

Jeśli chodzi o samochody rodzinne, to największy wybór oferują salony Volkswagen na https://centrumwroclaw.pl/vw/. Dobrze znany Volkswagen Golf w ulepszonej wersji Variant lub Sportsvan. Jest to pojazd niezbyt duży, jednak posiadający nowoczesne technologie, takie jak Park Assist, które znacznie zwiększają komfort jazdy. Poza tym są wyposażone w dopracowane silniki benzynowe lub oszczędne diesle oraz przestronne bagażniki, których pojemność waha się od 590 do 605 litrów. Nieco większy wariant to Volkswagen Passat Variant. Do wyboru klientów producent oferuje elektrycznie zasuwaną roletę tylnej szyby, sterowanie trzecią strefą klimatyzacji czy gniazdo 230V. Dużą zaletą tego modelu jest także szeroka gama silników.

Przykładem auta w rozmiarze XXL z zestawem 7 miejsc jest Volkswagen Tiguan Allspace, Sharan lub Touran. Posiadają masę schowków, które umożliwiają przewożenie większych i mniejszych przedmiotów przydatnych podczas podróży, a dodatkowo tylne siedzenia i bagażnik można dowolnie konfigurować. Modele te wyposażone są również w elektryczne sterowanie klapy bagażnika oraz system East Open, który pozwala na jego otwarcie przy pomocy ruchu nogą. Opcjonalne, elektryczne rozsuwane drzwi ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z samochodu.