Zadbaj o auto i swój komfort!

0
406

Sprawne auto, to dobre auto. Dbanie o regularne kontrole w warsztacie i w porę wymieniane elementy, które ulegają zużyciu to obowiązek każdego, kto nie chce niemiłych niespodzianek w trakcie drogi do pracy czy na upragniony urlop. Nie jest jednak tajemnicą, że dużo przyjemniej korzysta się z samochodu, gdy oprócz działającego silnika i hamulców jak brzytew, wnętrze zaprasza czystością i zapachem.

Myjnia to nie wszystko

Wybór programu, wjazd na taśmę prowadzącą, wrzucenie skrzyni biegów „na luz” i magia dzieje się sama. Karoseria, felgi, podwozie i szyby myją się automatycznie. Wyjeżdżamy z tunelu i auto lśni czystością. Niestety tylko z zewnątrz. Nanoszony butami piasek na dywanikach, kurz na desce rozdzielczej, zalegający brud i starty naskórek na kierownicy, a na fotelu okruszki po tym pysznym ciastku zjedzonym na śniadanie w zeszłym tygodniu. Zacznij od wyrzucenia śmieci. Pozbycie się poupychanych w schowkach papierków, nieważnych biletów parkingowych czy inne zbędnych rzeczy to pierwszy rzecz, jaką musisz zrobić. Później sięgnij po odkurzacz. Najwygodniejszy byłby bezprzewodowy, bo nie musisz rozciągać przedłużaczy i krążyć wokół auta, żeby dostać się do wszystkich miejsc. Jednak dla chcącego nic trudnego i odkurzacz, którego używasz na co dzień do sprzątania mieszkania sprawdzi się równie dobrze. Zacznij od wyciągnięcia i wytrzepania dywaników. Później dokładnie je odkurz, a jeśli masz taką możliwość również przepierz. Czas na zmianę końcówki. Producenci odkurzaczy często dołączają do zestawu wąską końcówkę, którą dotrzesz do wszelkich zakamarków. Odkurz nie tylko fotele i podłogi. Zajrzyj dokładnie pod siedzenia, w zgięcie tylnej kanapy, no i do bagażnika. To miejsca, w których można znaleźć naprawdę wiele „skarbów”.

Czysta szyba to bezpieczny kierowca

Szyby samochodu to element, o którym trzeba pamiętać przy sprzątaniu. O ile ich zewnętrzna część jest myta w trakcie korzystania z myjni, o tyle wewnętrzna traktowana jest po macoszemu. Kurz, poodbijane palce to nie są rzeczy, które sprzyjają widoczności. Idealnym wyborem będzie środek do mycia okien z dodatkiem alkoholu. Takie nie zostawiają niepotrzebnych smug i zapewniają czystość przez dłuższy czas. Możesz jednak użyć również swojego płynu do spryskiwaczy! Skoro radzi sobie z insektami na zewnątrz, świetnie spisze się również w środku. Na koniec można użyć jeszcze specjalnych detergentów, które zapobiegają parowaniu. Będzie to dodatkowe ułatwienie, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej.

Detale, detale, detale

Na rynku jest wiele środków do czyszczenia kokpitu. Sklepy z kosmetykami samochodowymi (tzw. sklep detailingowy) oferują tak wiele płynów, pianek, mleczek, że można dostać od tego zawrotów głowy. Co wybrać? To bardzo indywidualna kwestia. Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia tylko z plastikowymi częściami, czy są elementy drewniane, jak wiele jest zakamarków, do których ciężko się dostać, jaki typ tapicerki jest na twoich siedzeniach. Przed pierwszym wielkim sprzątaniem warto wybrać się do sklepu detailingowego. Jest to swego rodzaju drogeria dla samochodów. O ile ty możesz naprawdę pogubić się wśród tych wszystkich płynów i ściereczek, o tyle specjaliści pracujący w takich sklepach, doskonale wiedzą, czego potrzebuje twoje auto. Jeżeli nie masz w pobliżu takiego sklepu, zajrzyj do internetu. Tam również możesz zadać nurtujące cię pytania, uzyskać fachową poradę, skorzystać ze szczegółowych opisów każdego środka czy przyrządu do czyszczenia auta i od razu zaopatrzyć się w potrzebne środki, bez wychodzenia z domu. Jest jeszcze jeden powód, dla którego nie warto sięgać po kosmetyki samochodowe na własną rękę. Źle dobrany środek do skóry, elementów gumowych czy plastikowych, może spowodować plamy, nieestetyczne zmazy na desce rozdzielczej czy uszkodzenie foteli bądź kierownicy. Nie zapominaj również, że sklep z częściami samochodowymi, to nie to samo co sklep detailingowySprzedawca może znać się świetnie na rodzaju żarówek czy doborze tarcz hamulcowych, a niewiele wiedzieć o kosmetykach do autodetailingu.

Gdy już auto lśni czystością, zawieś lub zamontuj w kratce wentylacyjnej ulubiony zapach i ciesz się jazdą. Nic nie daje takiego poczucia luksusu i komfortu, jak świeżo wysprzątane wnętrze samochodu. Pamiętaj o regularności w utrzymaniu porządku, a korzystanie z pojazdu będzie czystą przyjemnością każdego dnia.